V současnosti je možné si vybrat z velkého množství kol, které je možné pořídit. Při výběru je však nutné dodržet několik doporučení či týmových standardů:
1. Jaký typ kola potřebuji? – Náš závodník potřebuje vlastní silniční kolo (dráhové mu půjčíme). Pro první tréninky je možné zapůjčit i silniční kolo. U malých dětí je možné pořídit i v současné době moderní gravel kolo a osadit jej užšími plášti. Pro děti v přípravce postačí jakékoliv horské kolo.
2. Kotoučové brzdy nebo ráfkové? V současnosti doporučujeme kotoučové brzdy (zadní kotouč 140 mm, přední 160mm), ale i ráfkové fungují dobře.
3. Jaké převody kolo musí mít? Dle pravidel ČSC je nutné u žáků dodržet nejtěžší převod 44×14 a u kadetů 50×14. Junioři již převody nemají nikterak omezené. Doporučujeme převod 2×11 (2 převody vpředu a 11 vzadu) Toto doporučení je z důvodu jednotných týmových rezervních kol pro případ defektu. Ostatní možné kombinace jsou uvedeny v článku převody.
4. Mechanické nebo elektrické řazení? Vzhledem k ceně doporučujeme mechanické řazení.
5. Jaké pedály jsou vhodné? V týmu používáme pedály firmy Look. Opět toto doporučení je z důvodu týmových jednotných rezervních kol pro případ defektu.
6. Jaký cyklopočítač? Informace o vhodném cyklopočítači najdete na stránce Evidence tréninku.
7. Na čem jezdí cyklista v zimně? V zimně se věnujeme všeobecné přípravě, běh, tělocvična, běžky, ale trénujeme i venku na kolech. Pokud však není možné jezdit venku (sníh, déšť, velký mráz), stále více používáme pro trénování trenažery.